Як подбати про здоров'я печінки

З огляду на величезну кількість зовнішніх і внутрішніх факторів, які негативно впливають на здоров'я печінки, варто розібратись, як захистити цей найважливіший орган від руйнування. Крім нелікарських засобів, широко використовуються також ліки для лікування печінки, її захисту та підтримки.

В основі схеми лікування, спрямованого на гальмування захворювань печінки та недопущення їх розвитку, лежать медикаменти, які підвищують стійкість гепатоцитів до патологічних впливів. Ці «ліки для печінки» називаються гепатопротектори – збірний термін, який містить у собі назву групи гепатозахисних засобів, які призначені для нормалізації функції та метаболізму печінки при її ушкодженнях.


Що таке гепатопротектори?

Лікарські препарати, що позитивно впливають на функції печінки, мають назву гепатопротектори. Дія гепатопротекторів спрямована на механізми розвитку уражень печінки та запобігають впливу на печінку факторів, що завдають їй шкоди.

Залежно від хімічної структури та походження препарату, виділяють кілька груп гепатопротекторів:

  1. Препарати, що містять ессенціальні фосфоліпіди (ЕФЛ).
  2. Препарати, що містять природні або напівсинтетичні флавоноїди розторопші.
  3. Препарати, що містять природні або напівсинтетичні флавоноїди інших рослин.
  4. Органопрепарати тваринного походження.
  5. Препарати різних груп: амінокислоти та їх похідні, похідні жовчних кислот, нестероїдні анаболіки, вітаміни та вітаміноподібні речовини.

Як відомо, печінка на 80% складається із мембран. А це означає, що будь-які патологічні процеси, незалежно від їх причини, є наслідком пошкодження мембран гепатоцитів і розладу функцій самих клітин.

Ось чому для здоров'я печінки так важливо вчасно почати лікування спеціальними засобами, націленими на відновлення клітинних мембран. Такими засобами є препарати, що містять Ессенціальні фосфоліпіди – найпопулярніші гепатопротектори. Ессенціальні (або незамінні) фосфоліпіди – це фосфатидилхолін, до складу якого входять поліненасичені жирні кислоти, головним чином лінолева (близько 70%), а також ліноленова та олеїнова.

Чому ж гепатопротектор Ессенціалє® форте Н має таке важливе значення? Справа в тому, що людський організм із легкістю перетворює жирні кислоти одного класу в інший, однак синтезувати ессенціальні з простіших речовин йому не під силу. Недарма їх ще називають «незамінні кислоти». Здорова людина отримує поліненасичені жирні кислоти з їжею. Їх основне джерело – нерафіновані олії, морська (океанічна) риба і морепродукти.

Незамінні жирні кислоти регулюють процеси запалення, впливають на настрій. У людини, яка не отримує достатньо незамінних жирних кислот, починає лущитися і сохнути шкіра, волосся стає ламким і млявим, рани і порізи, навіть дрібні, загоюються повільно. Крім того, може «збиватися» обмін речовин, виникають депресивні розлади. У дітей сповільнюється процес росту. Такі порушення сигналізують про нестачу в організмі людини лінолевої та α-ліноленової кислот.


ЕФЛ – це ефективні гепатопротектори з таких причин:

  • Усувають пошкодження і відновлюють клітини печінки. ЕФЛ легко вбудовуються у фосфоліпідну структуру мембран пошкоджених печінкових клітин і заміщують уражені ділянки.
  • «Очищають» печінку і відновлюють функції печінки. Детоксикаційний і видільний ефект обумовлений тим, що поживні речовини надходять у клітину швидше і набагато швидше виводяться.
  • Є антиоксидантами, запобігають пошкодженню тканин і розвитку запальних процесів у печінці. Це пов'язано з ефектом гальмування і нейтралізації процесів перекисного окислення ліпідів (ПОЛ).
  • Створюють важливий антифібротичний ефект: попередження формування сполучної (нефункціональної) тканини печінки – зниження ризику прогресування печінкових захворювань (наприклад, цироз).
close