Хвороба ніколи не буває випадковою. Вона завжди є наслідком величезного ряду причин, які складаються у мозаїку та одного разу «вистрілюють» порушеннями в людському організмі. Ще Гіппократ говорив, що всі хвороби походять від способу життя людини та від повітря, яким вона дихає. Його твердження не втратило своєї актуальності і сьогодні.

При захворюванні печінки симптоми, як правило, відсутні. А коли немає симптомів, то немає і скарг у пацієнта. Ось чому захворювання печінки називають «підступними», на відміну від більшості інших патологій.

Симптоми при захворюваннях печінки можуть бути відсутні повністю або бути слабко виражені. Перші симптоми захворювання печінки – нудота, дискомфорт у шлунку, відсутність апетиту. У важких випадках симптоми захворювання печінки проявляються вираженою жовтяницею, печінковими коліками, гострою печінковою недостатністю.

Скарги на болі в області правого підребер'я, лихоманку, жовтяницю, знебарвлений кал, потемніння сечі часто говорять про гострі ураження печінки.

Хронічні захворювання печінки небезпечні неявними симптомами. Людина може довгий час страждати від слабкості та швидкої стомлюваності, уривчастого, неповноцінного сну, поганого апетиту і «мінливого» настрою, проте їй і на думку не спаде пов'язати своє нездужання зі станом печінки.

Симптоми захворювання печінки у людини, як правило, можуть довго не проявлятись, якщо йдеться про хронічну стадію. Найчастішим, інколи єдиним їх клінічним проявом є один із ключових печінкових симптомів – збільшення печінки. Тільки у разі значного збільшення печінки спостерігаються тупі больові відчуття, важкість у правому підребер'ї.

Больові симптоми при захворюванні печінки відсутні тому, що у тканині цього органу відсутні нервові закінчення, і навіть при дуже важкому її ураженні (цироз печінки) людина, як правило, не страждає від болю.

Симптоми захворювання печінки у хронічній стадії можуть збігатись із симптомами інших захворювань:

  • судинні «зірочки», «павучки» на шкірі верхньої половини тулуба;
  • почервоніння долонь;
  • «лаковий язик» малинового кольору – «печінковий язик»;
  • характерне тремтіння пальців рук і висунутого язика;
  • жовтушність склер.

Також, якщо відсутні симптоми захворювання печінки, можуть спостерігатись так звані «непечінкові» прояви: слабкість, нездужання, біль у суглобах, м'язах, висипання або крововиливи на шкірі, зміни в крові, наприклад, анемія (зниження рівня гемоглобіну) або інші прояви, ознаки ураження нирок (зміни в аналізах сечі).

Кінцевим результатом різних патологічних процесів у печінці можуть стати фіброз, цироз і рак печінки.

На жаль, навіть у разі таких серйозних процесів, що розвиваються, симптоми хвороби печінки можуть бути відсутніми, наприклад, при неалкогольному жировому захворюванні печінки (син. жирна печінка, жировий гепатоз, стеатоз), яке, за останніми даними, є найпоширенішим хронічним захворюванням.

close